İçeriğe geç

Karelik

Karelik ölçümleri için gerekli optik elemanların seçimi, seçilen ölçüm yöntemine bağlıdır: yani 3D veya Wollaston. 3D yöntemi kullanılıyorsa, doğrusal optik artı dik açılı etalon kullanılmalıdır. Bu durumda gerekli bileşenler şunlardır:

Wollaston tipi ölçüm durumunda gerekli bileşenler şunlardır:

Her iki yöntem için de isteğe bağlı öğeler benzerdir:

3D yöntemine dayalı karelik ölçümleri, aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi lazer ışını boyunca ilk önce optik elemanlar IL1 ve RL1’in hizalanmasını gerektirir. RL1 elemanı hareket ettirilmelidir. Eksen düzlüğünün elde edilen sonuçları daha sonraki işlemler için kaydedilmelidir.

Ölçümlerin bir sonraki aşamasında, ışın dik açı etalon RE3D veya REW kullanılarak dik eksene yönlendirilmelidir.

OPTICAL PATH SET UP FOR 3D SQUARENESS MEASUREMENTSFIRST AXIS
Optik konfigürasyon aşağıdaki şekilde gösterilmiştir. Eksen düzlüğünün ölçümü RL1 elemanının hareketi ile yapılmalıdır.
OPTICAL PATH SET UP FOR 3D SQUARENESS MEASUREMENTS- SECOND AXIS
Wollaston karelik ölçümleri, WP2 ve WRP2 optik elemanlarının, şekil 10.3A ve 10.3B’de gösterildiği gibi lazer ışını boyunca hizalanmasını gerektirir. Işın, dik açı etalon REW kullanılarak dik eksene yönlendirilmelidir. Ölçümler iki bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda WP2, lazer kafası ile REW prizması arasında hareket ettirilir (Şekil 10.3A). İkinci kısım sırasında WP2, REW ve WRP2 arasına yerleştirilmelidir.
OPTICAL PATH SET UP FOR WOLLASTONE SQUARENESS MEASUREMENTS - SCHEMATIC FOR FIRST AXIS. RETURN BEAMS NOT DRAWN FOR FIGURE CLARITY.
OPTICAL PATH SET UP FOR WOLLASTONE SQUARENESS MEASUREMENTS - SCHEMATIC FOR SECOND AXIS. RETURN BEAMS NOT DRAWN FOR FIGURE CLARITY